Transformacja cyfrowa to integracja technologii cyfrowej ze wszystkimi obszarami funkcjonowania firmy. Dzięki niej możliwe jest wykorzystanie gromadzonych danych do tworzenia innowacyjnych usług i poszerzenia dotychczasowej oferty. W zakres cyfrowej transformacji wchodzą działania związane z modyfikacją procesów biznesowych i organizacyjnych. Jej celem jest pełne wykorzystanie możliwości, jakie niosą za sobą nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Sektor technologii cyfrowych wytwarza około 4 % PKB Unii Europejskiej; wartość dodana tego sektora w UE, obejmującego zakres produktowy od komponentów po oprogramowanie, przekracza 580 mld EUR i stanowi prawie 10 % wartości dodanej działalności przemysłowej ogółem; oczekuje się, że w najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach UE dalsza cyfryzacja przemysłu spowoduje wzrost produktywności na poziomie do 8 % w ciągu dziesięciu lat, co doprowadzi do wzrostu zatrudnienia o 6 %; już teraz blisko jedna trzecia wzrostu produkcji przemysłowej ogółem w Europie jest skutkiem zastosowania technologii cyfrowych.
Postęp w technologiach cyfrowych w połączeniu z innymi kluczowymi technologiami prorozwojowymi zmienia sposób projektowania, produkowania i komercjalizacji produktów i związanych z nimi usług; postępy w technologiach, takich jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, rzeczywistość wirtualna, przetwarzanie w chmurze, analiza danych – wpływają na transformację produktów, procesów i modeli biznesowych we wszystkich sektorach. Efektem są nowe wzorce przemysłowe w ramach zmiany globalnych łańcuchów wartości.