Udany debiut Politechniki Świętokrzyskiej w konkursie Droniada Challenge 2023

Reprezentanci Politechniki Świętokrzyskiej odnieśli sukces podczas X Konkursu Technologicznego Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Zespół w składzie mgr inż. Dominik Zbróg (Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii – CENWIS), mgr. inż. Szymon Sobura (WIŚGiE), dr inż. Maciej Hajdukiewicz (WIŚGiE) i dr inż. Łukasz Nocoń, prof. PŚk (WMiBM) zajął III miejsce w konkurencji „Rurociąg”. To wyjątkowo udany występ, zwłaszcza że nasza Uczelnia uczestniczyła w Droniadzie po raz pierwszy. 

Dron Politechniki Świętokrzyskiej

 

Infrastruktura krytyczna pod lupą

Zadaniem drużyny z Politechniki Świętokrzyskiej było sprawdzenie stanu technicznego rurociągu, linii średniego napięcia oraz składu paliwa. Uczestnicy musieli przeprowadzić loty inspekcyjne, rozpoznać usterki powstałe na terenie badanej infrastruktury, a następnie opisać je w raporcie. Elementy uszkodzone oznaczono nalepkami z kodami QR, które zwierały numery ID od 001 do 100.

Konkurencja "Rurociąg" Droniada Challenge

Jurorzy obserwujący zawody oceniali m.in.:

-przebieg startu, lotu i lądowania drona,

-system raportowania online,

-czas dostarczenia raportu,

-poprawne odczytanie ID.

Konkurencja „Rurociąg” składała się z dwóch etapów. Podczas pierwszego z nich zawodnicy mieli za zadanie stworzyć ortofotomapę terenu oraz zmierzyć wszystkie elementy infrastruktury. W drugiej części zmagań porównywali wyniki lotów inspekcyjnych ze stanem pierwotnym utrwalonym na opracowanej wcześniej mapą. Im więcej zmian wykrył zespół, tym więcej punktów otrzymywał. 

Politechnika Świętokrzyska w Droniada ChallengeZespół PŚk na Droniada Challenge

 

Dron – specjalista od wykrywania defektów

Jeden z uczestników tegorocznej Droniady, mgr inż. Dominik Zbróg, pracuje na co dzień w Laboratorium Przemysłowym Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii. Zespół kierowany przez prof. Artura Bartosika wykorzystuje drony do identyfikacji uszkodzeń modułów fotowoltaicznych. Jak widać, zakres działalności jednego z laboratoriów CENWIS koresponduje z ideą Konkursu Technologicznego Droniada Challenge, zgodnie z którą bezzałogowe statki powietrzne to skuteczna i potrzebna technologia budująca przemysł przyszłości.

Droniada Challenge 2023