Politechnika Świętokrzyska na Regionalnym Forum Ekonomicznym Nowa Energia 2023

Politechnika Świętokrzyska na Forum Biznesu i Przedsiębiorczości

O nowych źródłach energii oraz związanych z nimi szansach i wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia, które odbyło się w dniach 26.09 – 27.09.2023 w Hotelu Binkowski w Kielcach. W dyskusję włączyli się również eksperci z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy omawiali takie tematy, jak technologie wodorowe, budownictwo z wielkiej płyty czy samochody elektryczne.

Kierunek – elektromobilność  

Jeden z paneli dyskusyjnych był poświęcony autom z napędem elektrycznym. Politechnikę Świętokrzyską reprezentował  dr inż. Sławomir Luściński, adiunkt w Katedrze Inżynierii Produkcji na Wydziale Zarządzania i Modelowania Komputerowego, a zarazem kierownik Laboratorium Modelowania Inteligentnych Systemów Produkcyjnych w CENWIS.

Uczestnicy rozmawiali m.in. o poszukiwaniu nowych rozwiązań w zakresie infrastruktury ładowania, której wciąż w Polsce brakuje. Sławomir Luściński zapowiedział, że Uczelnia niebawem udostępni publicznie trzy stacje szybkiego ładowania dla samochodów elektrycznych. Stacje stanowią część mikrosieci elektroenergetycznej kampusu Politechniki Świętokrzyskiej, której poszczególne elementy dostarczyła i zamontowała firma IT Control Sp. z o.o.

 

Dr inż. Sławomir Luściński (pierwszy z lewej) uczestniczył w panelu "Nowa energia Polski. Samochody elektryczne przyszłością Polski. Jakie szybkie będzie tempo zmian, jak będzie zmieniała się technologia i infrastruktura?".
Dr inż. Sławomir Luściński (pierwszy z lewej) uczestniczył w panelu „Nowa energia Polski. Samochody elektryczne przyszłością Polski. Jakie szybkie będzie tempo zmian, jak będzie zmieniała się technologia i infrastruktura?”.

W stronę wodoru

Eksperci zaproszeni na Regionalne Forum Ekonomiczne często poruszali temat wodoru jako alternatywnego źródła energii. Głos w tej sprawie zabrał m.in. dr hab. inż. Marek Pawełczyk prof. PŚk z Katedry Inżynierii Produkcji (WZiMK), który wziął udział w drugim panelu głównym pod hasłem „Przyszłość energetyczna Polski podstawą bezpieczeństwa Polski”.

Moderator dyskusji Jarosław Panek zapytał naszego specjalistę, jak przekonać odbiorców do technologii wodorowych. Prof. Pawełczyk podkreślił, że to rozwiązanie jest bezpieczne i przetestowane przez naukowców. Powstają już pojazdy szynowe i autobusy z napędem wodorowym. Marek Pawełczyk zauważył, że dużo większym wyzwaniem jest – podobnie jak w przypadku elektromobilności – stworzenie odpowiedniej infrastruktury wodorowej, umożliwiającej chociażby magazynowanie cennego pierwiastka.

 

Prof. Marek Pawełczyk (drugi od prawej) zabrał głos w dyskusji pod hasłem "Przyszłość energetyczna Polski podstawą bezpieczeństwa Polski".
Prof. Marek Pawełczyk (drugi od prawej) zabrał głos w dyskusji pod hasłem „Przyszłość energetyczna Polski podstawą bezpieczeństwa Polski”.

Nowa energia z Politechniki Świętokrzyskiej

Politechnika Świętokrzyska mocno zaznaczyła swoją obecność na Forum „Nowa Energia”. Oprócz dr. inż. Sławomira Luścińskiego oraz prof. Marka Pawełczyka, w rozmowach wzięli udział przedstawiciele wydziałów: Zarządzania i Modelowania Komputerowego, Budownictwa i Architektury oraz Inżynierii Środowiska, Geodezji i Energetyki Odnawialnej.

Dr hab. Jan Bednarczyk prof. PŚk z Katedry Ekonomii i Finansów (WZiMK) uczestniczył w pierwszym panelu głównym poświęconym Centralnej Dolinie Wodorowej. Z kolei prof. dr hab. inż. Grzegorz Świt, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury, oraz prof. dr hab. inż. Jerzy Zbigniew Piotrowski z Katedry Fizyki Budowli i Energii Odnawialnej (WIŚGiE) wypowiadali się na temat przyszłości budownictwa z wielkiej płyty podczas panelu dedykowanego Politechnice Świętokrzyskiej. Natomiast o tym, które z odnawialnych źródeł energii okaże się najbardziej opłacalne, rozmawiał ze współpanelistami mgr inż. Michał Paszkiewicz z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geodezji i Energetyki Odnawialnej.

W przerwach między dyskusjami goście obecni na Forum odwiedzali stoisko naszej Uczelni, gdzie mogli poznać bliżej ofertę Centrum Naukowo-Wdrożeniowego CENWIS, a także dowiedzieć się więcej o powstającym Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar.