14 czerwca 2023 roku w Głównej Auli Wykładowej PŚk odbyła się konferencja prasowa pt. Elektryczność 4.0 – tańsza, czystsza i stabilniejsza energia dla przedsiębiorstw w Polsce z udziałem przedstawicieli Uczelni, Schneider Electric Polska oraz Digital Poland. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z raportem pokazującym, jak polscy przedsiębiorcy patrzą na transformację energetyczną. Przekonali się również, jak w praktyce wygląda nowoczesne zarządzanie energią na przykładzie mikrosieci działającej na Politechnice Świętokrzyskiej.
Elektryczność 4.0 oczami przedsiębiorców – najnowszy raport Schneider Electric Polska
Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej oraz Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland, przedstawili raport Elektryczność 4.0 – wpływ podwyżek cen energii na polskie firmy. Opracowanie to jest owocem badań przeprowadzonych wśród 323 przedstawicieli małych i średnich firm oraz 101 przedstawicieli kierownictwa dużych przedsiębiorstw. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące trudności z dostępem do zasilania, wysokości opłat za energię czy działań związanych z elektrycznością 4.0.
Prelegenci zauważyli, że coraz więcej przedsiębiorstw odczuwa dotkliwe skutki krótkoterminowego kryzysu energetycznego i długoterminowego kryzysu klimatycznego. Odpowiedzią na oba problemy jest transformacja energetyczna, którą większość badanych kojarzy wyłącznie z zamianą konwencjonalnych źródeł energii na OZE. Tymczasem to tylko część prawdy.
Jak zaznaczyli autorzy raportu, kluczową rolę w transformacji energetycznej odgrywa zarządzanie energią. Na takie rozwiązanie pozwalają mikrosieci energetyczne, dzięki którym przedsiębiorca może analizować ilość produkowanej i konsumowanej energii, a co za tym idzie, optymalizować jej zużycie.
Mikrosieć, czyli jak Politechnika Świętokrzyska zarządza energią
Obecny na spotkaniu prof. Włodzimierz Makieła, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, zwrócił uwagę na jedno z 14 laboratoriów CENWIS, którego znakiem rozpoznawczym są m.in. panele fotowoltaiczne zamontowane nad parkingiem Uczelni. Mowa o Laboratorium Przemysłowym Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii (LPNiOZE), w którym powstała mikrosieć elektroenergetyczna.
–To zbiór urządzeń wytwórczych, zasobników i odbiorników energii elektrycznej połączonych we wspólną sieć, mającą na celu zapewnienie niezawodnej dostawy energii elektrycznej oraz zminimalizowanie jej kosztu – wyjaśniał mgr. inż. Artur Pawelec, ekspert z LPNiOZE.
W swojej prelekcji naukowiec przedstawił strukturę uczelnianej mikrosieci, w skład której wchodzą m.in.:
- instalacja PV o mocy 0,5 MWp (nad parkingiem PŚk),
- moduły fotowoltaiczne na dachu CENWIS,
- wiatraki z osią pionową,
- 3 mobilne magazyny energii,
- 12 stanowisk ładowania samochodów elektrycznych.
Jak zaznaczył prorektor Włodzimierz Makieła, do utworzenia mikrosieci posłużyły rozwiązania firmy Schneider Electric Polska. Prof. Makieła wyraził nadzieję, że w przyszłości Uczelnia zredukuje rachunki za prąd i uniezależni się od dostaw z zewnątrz.
Mikrosieć elektroenergetyczna z bliska – fotorelacja
Na zakończenie konferencji prasowej uczestnicy wybrali się na krótką wycieczkę, podczas której obejrzeli poszczególne elementy mikrosieci elektroenergetycznej. Gości oprowadzał mgr inż. Artur Pawelec.
Uczestnicy konferencji prasowej odwiedzili również Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii mieszczące się w CENWIS.