Laboratoria CENWIS i Fundusze Europejskie – przepis na konkurencyjną gospodarkę

Skąd wziąć pieniądze na innowacje? Z kim warto realizować projekty badawczo-rozwojowe? Co ma do zaoferowania CENWIS? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy spotkania dla przedsiębiorców, które zorganizował Urząd Marszałkowski we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. W piątek 16 czerwca 2023 roku w auli Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn spotkali się przedstawiciele świata nauki i biznesu, by porozmawiać o programie regionalnym „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027” w zakresie projektów energetycznych i badawczo-rozwojowych. Goście nie tylko poznali możliwości finansowania, lecz także zwiedzili laboratoria CENWIS, z których potencjału mogą korzystać w ramach działalności B+R.

Uczelnia otwarta na ambitne projekty

Konferencję otworzył dr inż. Przemysław Buczyński, dyrektor Centrum Naukowo-Wdrożeniowego CENWIS, który serdecznie powitał przybyłych gości, w tym m.in. przedstawicieli Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Konfederacji Pracodawców „Lewiatan” oraz Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Dyrektor Przemysław Buczyński
Dyrektor CENWIS dr inż. Przemysław Buczyński
Rektor Zbigniew Koruba
JM Rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba

Następnie głos zabrał JM Rektor Zbigniew Koruba, który podkreślił imponujący potencjał badawczy Uczelni, a także otwartość na współpracę z podmiotami zewnętrznymi. Świadczą o niej chociażby zawarte w ostatnim czasie umowy z IBM Polska czy z Polską Grupą Zbrojeniową. Rektor wspomniał również o ważnym projekcie energetycznym realizowanym razem z Instytutem UAN w Charkowie i warszawskim Instytutem Systemów Bezpieczeństwa Sp. z o.o. Mowa o budowie Laboratorium Plazmy Mikrofalowej, w którym naukowcy pochylą się nad technologią plazmową.

Współpraca z nauką kluczem do sukcesu

Podczas spotkania słuchacze zapoznali się z programem wsparcia działalności B+R i projektów dot. efektywności energetycznej, który przedstawiła Jadwiga Głowienka, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Istotną częścią jej prezentacji były kryteria wyboru projektów zgłoszonych do analizy. Pierwszorzędną rolę odgrywa współpraca przedsiębiorstwa z jednostkami naukowymi, za którą wnioskodawca może uzyskać nawet 12 pkt. To liczba, o którą warto zabiegać, zwłaszcza że notą otwierającą drogę do Funduszy Europejskich jest wynik 25 pkt na 50 możliwych.

Oprócz dotacji, przedsiębiorcy mogą skorzystać z instrumentów finansowych, takich jak np. pożyczki inwestycyjne, obrotowe czy preferencyjne. Opowiedział o nich Adam Sadło, Dyrektor ds. Sprzedaży w Świętokrzyskim Funduszu Rozwoju Sp. z o.o. Ponadto prelegent omówił warunki, jakie musi spełnić firma, by uzyskać wsparcie od Funduszu.

Jadwiga Głowienka
Jadwiga Głowienka, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
Adam Sadło
Adam Sadło, Dyrektor Świętokrzyskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o.

CENWIS – innowacyjność i przedsiębiorczość

Bohaterami drugiej części konferencji byli naukowcy pracujący na co dzień w Centrum Naukowo-Wdrożeniowym Politechniki Świętokrzyskiej. Ich prelekcje poprzedziło wystąpienie Dyrektora Przemysława Buczyńskiego, który pokrótce opisał okoliczności powstania laboratoriów oraz ich działania. Podkreślił, że celem projektu CENWIS było udostępnienie świętokrzyskim przedsiębiorstwom nowoczesnej infrastruktury badawczej.

Jesteśmy ukierunkowani na działalność badawczo-rozwojową, współpracę z przedsiębiorcami, możliwość doskonalenia Państwa procesów produkcyjnych i produktów czy wdrażania nowych rozwiązań – zaznaczył dr inż. Przemysław Buczyński.

Prezentacja CENWIS
Wystąpienie Dyrektora Przemysława Buczyńskiego

Przemysł 4.0, zielona transformacja i zrównoważone budownictwo

Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy wysłuchali wystąpień kierowników sześciu laboratoriów CENWIS, którzy specjalizują się w technologiach przemysłu 4.0, budownictwie zasobooszczędnym czy zarządzaniu zieloną energią.

O usługach dla przemysłu opowiedzieli:

mgr inż. Artur Pawelec z Laboratorium Przemysłowego Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii
dr inż. Artur Szmidt, kierownik Laboratorium Cyfrowego Modelowania i Prototypowania 3D
dr hab. inż. Ewa Zender-Świercz prof. PŚk, kierownik Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej
dr inż. Mateusz Iwański, kierownik Laboratorium Energooszczędnych Technologii Materiałów i Inżynierii Materiałowej
dr inż. Sławomir Luściński, kierownik Pracowni Modelowania Inteligentnych Systemów Produkcyjnych
dr hab. inż. Monika Madej prof. PŚk – kierownik Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów.

dr inż Artur Szmidt
Dr inż. Artur Szmidt
dr inż. Mateusz Iwański
dr inż. Mateusz Iwański
dr inż. Sławomir Luściński
dr inż. Sławomir Luściński
mgr inż. A. Pawelec
mgr inż. Artur Pawelec
prof. Ewa Zender-Świercz
prof. Ewa Zender-Świercz
prof. Monika Madej
prof. Monika Madej

Na koniec naukowcy Politechniki Świętokrzyskiej zaprosili gości do zwiedzania laboratoriów w Centrum Naukowo-Wdrożeniowym. Przedsiębiorcy mieli okazję przyjrzeć się z bliska aparaturze, a także porozmawiać z kierownikami o możliwościach współpracy.

Stoisko CENWIS
Stoisko CENWIS
Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii
Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii
Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów
Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów
Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej
Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej
Pracownia Modelowania Inteligentnych Systemów Produkcyjnych
Pracownia Modelowania Inteligentnych Systemów Produkcyjnych
Pracownia Wirtualnej Rzeczywistości
Pracownia Wirtualnej Rzeczywistości