W środę, 24 maja 2023 roku w Centrum Naukowo-Wdrożeniowym Politechniki Świętokrzyskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego z kierownikami laboratoriów CENWIS oraz naukowcami z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geodezji i Energetyki Odnawialnej. Rozmowy dotyczyły Idei 3W oraz Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W.
W skład delegacji BGK weszli członkowie Centrali oraz Oddziału Kieleckiego – Łukasz Maciejewski, menedżer ds. współpracy z uczelniami (Departament 3W BGK), Sylwia Arasiewicz-Dulnik, ekspert ds. relacji z uczelniami, Piotr Waluszewski, dyrektor Regionu Świętokrzyskiego oraz Sylwia Paździerz, specjalista ds. projektów rozwojowych (Region Świętokrzyski).
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Centrum Naukowo-Wdrożeniowego CENWIS: dr inż. Przemysław Buczyński, dyrektor CENWIS, dr inż. Sławomir Luściński, mgr inż. Artur Pawelec, dr hab. inż. Jolanta Latosińska, prof. PŚk oraz dr hab. inż. Łukasz Bąk, prof. PŚk.
Woda, wodór, węgiel – filary Idei 3W
Idea 3W została zainicjowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w sierpniu 2021 roku. Skupia się ona na trzech zasobach – wodzie, wodorze i węglu. To właśnie dzięki nim biznes, administracja, nauka i społeczeństwo mogą wspólnie tworzyć zeroemisyjną, zrównoważoną i konkurencyjną gospodarkę.
Idea 3W zakłada wsparcie dla naukowców i przedsiębiorców w rozwijaniu nowoczesnych technologii, które wykorzystują potencjał wody, węgla oraz wodoru. Technologie te można z powodzeniem stosować w takich dziedzinach, jak przemysł, energetyka czy medycyna.
Razem dla zielonej transformacji – o Interdyscyplinarnym Centrum Innowacji 3W
Z inicjatywy 3W powstało Interdyscyplinarne Centrum Innowacji (ICI) 3W. Najważniejszym zadaniem tej organizacji jest usprawnianie procesu komercjalizacji nowatorskich rozwiązań, które opierają się na synergii wody, węgla i wodoru. Twórcy ICI 3W chcą wspierać naukowców w szukaniu partnerów finansowych oraz w pozyskiwaniu środków na prowadzenie projektów w obszarze 3W. Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W zamierza również opracowywać programy tematycznych szkoleń i studiów.
W skład ICI 3W wchodzą czołowe uczelnie techniczne oraz uniwersytety, w tym m.in.:
-Politechnika Poznańska,
-Politechnika Warszawska,
-Politechnika Krakowska,
-Politechnika Rzeszowska,
-Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,
-Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
-Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu,
-Politechnika Łódzka,
-Uniwersytet Wrocławski,
-Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W jest otwarte na przyjmowanie nowych członków. Pomysłodawcy tej inicjatywy zapraszają do współpracy zarówno uczelnie, jak i partnerów biznesowych. Członkowie ICI 3W działają w ramach czterech grup roboczych – środowiskowej, logistycznej, energetycznej i legislacyjnej. Pierwsze trzy koncentrują się na wykorzystaniu wodoru, węgla i wody, a ostatnia przygotowuje rozwiązania prawne odpowiadające na potrzeby sektora 3W.
Źródło ilustracji: https://www.facebook.com/idea3W