Przedsiębiorcy skupieni w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym spotkali się 20 listopada 2019 r. w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym podczas konferencji „Narzędzia optymalizacji procesów produkcyjnych w branży narzędziowej i źródła ich finansowania”.
Bydgoski Klaster Przemysłowy istnieje od 2006 roku i skupia firmy z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw polimerowych oraz szereg instytucji okołobiznesowych, w tym uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe, urzędy, stowarzyszenia przedsiębiorców i instytucje finansowe.
Politechnika Świętokrzyska jako członek Bydgoskiego Klastra Przemysłowego przedstawiła ofertę biznesową Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów – tworzonego w ramach projektu CENWIS – w zakresie cienkich powłok do zastosowań w przetwórstwie tworzyw sztucznych.
Dr hab. inż. Monika Madej, prof. PŚk przedstawiła metody nanoszenia powłok i ich właściwości użytkowe. Zaprezentowała możliwości laboratorium w ramach badań przemysłowych i prac rozwojowych w zakresie nanotechnologii i nanomateriałów. Omówiła również usługi technologiczne, a także produkcję i diagnostykę w zakresie wytwarzania oraz modyfikacji technologicznych warstw wierzchnich, powłok (w tym bioaktywnych) i kompozytów z wykorzystaniem nanotechnologii.
Dr Artur Sobolewski przedstawił ofertę dla biznesu dwóch innych istotnych dla branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych laboratoriów – tworzonych w ramach projektu CENWIS – Laboratorium Radiografii i Tomografii Komputerowej oraz Laboratorium Innowacyjnego Modelowania i Prototypowania 3D.