Jak w praktyce wygląda współpraca przedsiębiorcy z uczelnią? Dlaczego warto zlecać usługi badawczo-rozwojowe ekspertom Politechniki Świętokrzyskiej? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli prelegenci Forum Biznesu i Przedsiębiorczości, które odbyło się 22 marca 2024 w Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach. Spotkanie zorganizowali Świętokrzyska Grupa Mediowa i Politechnika Świętokrzyska we współpracy z Gminą Nowiny reprezentowaną przez Wójta Sebastiana Nowaczkiewicza.
W Forum wzięli udział m.in.:
- prof. dr hab. inż. Paweł Kossakowski – Prorektor ds. Badań i Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi,
- Anna Depczyńska – broker technologii z Ośrodka Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej,
- dr hab. inż. Jolanta Latosińska prof. PŚk – kierownik Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej.
Wydarzeniu patronowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Ku skutecznej komercjalizacji
Gościem honorowym Forum był Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ogromny potencjał innowacyjny zarówno polskiej nauki, jak i przedsiębiorstw. Potencjał, który często nie jest niestety w pełni wykorzystany, a to z powodu problemów z komercjalizacją produktów i usług.
Na szczęście z pomocą przychodzą centra transferu technologii. – Skupiają się one na bezpośredniej komercjalizacji, czyli na udzielaniu licencji , wykonywaniu usług badawczo-rozwojowych i kapitalizacji potencjału intelektualnego firm – powiedziała Anna Depczyńska, broker technologii w Ośrodku Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej (OTT).
OTT – biznesowe ramię Politechniki Świętokrzyskiej
Każdego roku OTT realizuje ok. 250 prac rozwojowych na rzecz przedsiębiorców. Firmy zgłaszające się do ekspertów naszej Uczelni mogą liczyć na kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji projektu – zarówno merytoryczne, jak i formalno-administracyjne. Anna Depczyńska zaprezentowała przykładowe tematy, jakimi zajmowali się specjaliści z PŚk w ramach współpracy z podmiotami gospodarczymi. Opowiedziała również o projekcie Kieleckiego Parku Technologicznego pn. „Digital Innovation Hub”, którego partnerem jest Uczelnia. W ramach projektu DIH Politechnika Świętokrzyska świadczy takie usługi, jak:
- brokering technologiczny
- opracowanie opinii o innowacyjności
- TEST TO INVEST.
Ostatnia z wymienionych usług obejmuje projektowanie, obrazowanie i prototypowanie produktów z zastosowaniem infrastruktury laboratoryjnej Uczelni, w tym również Centrum Naukowo-Wdrożeniowego CENWIS.
Energia z odpadów? To możliwe!
Jednym z tematów poruszanych na Forum były odnawialne źródła energii, wśród których warto zwrócić uwagę na biomasę odpadową. O tkwiącym w niej potencjale energetycznym mówiła dr hab. inż. Jolanta Latosińska, prof. PŚk – kierownik Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej. Szacuje się, że co roku generujemy ok. 12 mln ton odpadów rocznie. Tymczasem zaledwie 1,5 tony odpadów komunalnych wystarczyłoby do wytworzenia energii porównywalnej z energią uzyskaną z 1 tony węgla brunatnego.
Ekspertka przedstawiła również ofertę Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej. Dostępna w nim aparatura umożliwia m.in. wiarygodną ocenę jakości biomasy i innych odpadów. Dzięki temu można określić, czy i w jakim zakresie możliwe jest ponowne wykorzystanie badanych surowców. Przedsiębiorcy mogą także uzyskać opinie eksperckie dotyczące odpadów czy zlecić badania jakościowe wód, ścieków, gleb i odcieków składowiskowych.
Rewolucja w obsłudze pacjenta
Podczas Forum głos zabrali również przedstawiciele firmy Altar, która współpracuje z Politechniką Świętokrzyską w zakresie innowacyjnych rozwiązań IT. Jednym z nich jest propozycja dla branży medycznej – system Parrot AI. Ten inteligentny asystent lekarza powstał dzięki współdziałaniu Altara z ekspertami Laboratorium Sieci Teleinformatycznych i Technologii Internetu Rzeczy, którym kieruje dr inż. Mirosław Płaza. Małgorzata Borys – prezes zarządu, Łukasz Ratuski i Paweł Sadowski wyjaśnili, w jaki sposób Parrot AI usprawnia pracę personelu medycznego. Dzięki sztucznej inteligencji system jest w stanie przejąć od lekarza powtarzalne zadania. Tym samym specjalista może skoncentrować się na pracy z pacjentem.
Zapraszamy na Forum w Jędrzejowie
Kolejne Forum Biznesu i Przedsiębiorczości odbędzie się 19 kwietnia br. w Jędrzejowie. Tym razem z przedsiębiorcami spotka się dr. hab. inż. Ewa Zender-Świercz, kierownik Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej w CENWIS.