Transformacja energetyczna realizowana w ramach europejskiego Green Deal oznacza działania wielosektorowe, w szczególności są to: inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska i wspieranie innowacji przemysłowych; obniżenie emisyjności sektora energii; zapewnienie większej efektywności energetycznej budynków; wprowadzanie czystszych, tańszych i zdrowszych form transportu prywatnego i publicznego.
Nowy Europejski Zielony Ład i jego dwa filary, tj. bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń to jedna z kluczowych polityk rozwojowych Unii Europejskiej na najbliższe lata. Celem strategicznym Komisji Europejskiej wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym jest zmobilizowanie w latach 2021-2027 100 mld euro inwestycji na transformację energetyczną. Polska kompleksowo i kompletnie zidentyfikowała działania do podjęcia celem osiągnięcia statusu gospodarki o obiegu zamkniętym. Działania te to w szczególności: energia pochodzącą ze źródeł odnawialnych, zmiana paliw i przeprojektowanie łańcuchów dostaw, zasobooszczędne i efektywne energetycznie produkty, ekoefektywność i ekoinnowacyjność przedsiębiorstw, przemyślana polityka surowcowa.
Transformacja energetyczna w kierunku zielonej energii cieszy się bardzo wysokim poparciem polskiego społeczeństwa – 78 % Polaków jednoznacznie uznaje bardzo pozytywny wpływ odnawialnych źródeł energii (OZE) na ochronę środowiska oraz klimat (to najwyższy odsetek wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej.