Innowacja w 5 dni. Podsumowaliśmy projekt CENWIS Design Sprint

16 stycznia 2024 roku odbyła się konferencja Sprintem do innowacji podsumowująca projekt CENWIS Design Sprint. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy, Władze Politechniki Świętokrzyskiej, naukowcy związani z Centrum Naukowo-Wdrożeniowym PŚk oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i instytucji otoczenia biznesu.

Nauka dla innowacji

Projekt „CENWIS Design Sprint – innowacyjna usługa technologiczno-gospodarcza Politechniki Świętokrzyskiej trwał 24 miesiące. Do współpracy z naszą Uczelnią zgłosiło się 20 firm działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Przedsięwzięcie Politechniki Świętokrzyskiej zostało sfinansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa” w obszarze „Nauka dla innowacji”.

W efekcie tego projektu zrealizowaliśmy 20 darmowych usług, które dały firmom nową wiedzę – powiedział Dyrektor CENWIS dr hab. inż. Przemysław Buczyński prof. PŚk. Zgodnie z zasadami metody Design Sprint każda z usług trwała 5 dni, a przeprowadzone w ich ramach prace miały doprowadzić do osiągnięcia konkretnego celu – na przykład stworzenia prototypu.

Dyrektor CENWIS dr hab. inż. Przemysław Buczyński prof. PŚk
Dyrektor CENWIS dr hab. inż. Przemysław Buczyński prof. PŚk.

„Drugie” życie destruktu bitumicznego

– Usługi zrealizowane w ramach projektu CENWIS Design Sprint były bardzo zróżnicowane – zauważył dr hab. inż. Paweł Łaski prof. PŚk, prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii. – Od budownictwa do struktur metalowych, od części mechanicznych do elektronicznych systemów informacyjnych – wyliczał prof. Łaski.

Dr hab. inż. Paweł Łaski prof. PŚk - prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Dr hab. inż. Paweł Łaski prof. PŚk – prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

O szczegółach jednego z projektów opowiedział Jakub Krasowski, menedżer projektu w firmie Budownictwo Drogowe BUDAR. Przedsiębiorstwo szukało sposobu na zagospodarowanie destruktu bitumicznego, powstającego w wyniku frezowania zdegradowanej nawierzchni asfaltowej. Firma BUDAR wspólnie z ekspertami Politechniki Świętokrzyskiej opracowali rozwiązanie polegające na zastosowaniu destruktu w produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych. Efekty? Wytrzymałe nawierzchnie drogowe, redukcja kosztów produkcji, a także zmniejszenie ilości odpadów.

Jakub Krasowski - menedżer projektu, Budownictwo Drogowe BUDAR
Jakub Krasowski – menedżer projektu, Budownictwo Drogowe BUDAR.

Sprintem do innowacji z laboratoriami CENWIS

Projekt CENWIS Design Sprint przewidywał udostępnienie przedsiębiorcom infrastruktury badawczej Centrum Naukowo-Wdrożeniowego CENWIS. – Mamy 14 laboratoriów, których potencjał jest na poziomie europejskim – zaznaczył Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba.

Firmy uczestniczące w projekcie skorzystały m.in. z oferty Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej, którym kieruje dr hab. inż. Ewa Zender-Świercz prof. PŚk. – Realizowaliśmy prace rozwojowe w zakresie poszerzenia oferty firmy i podniesienia konkurencyjności poprzez wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania technologicznego – relacjonowała prof. Zender-Świercz podczas swojego wystąpienia.

Dr hab. inż. Ewa Zender- Świercz prof. PŚk - kierownik Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej
Dr hab. inż. Ewa Zender- Świercz prof. PŚk – kierownik Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej.

Ekspertka zaprezentowała również aparaturę dostępną w laboratorium – m.in. manekina termicznego, mierniki jakości powietrza, emiter promieniowania zwany sztucznym słońcem czy kulę do badania pyłów wybuchowych.

Przełamać bariery

Istotą projektu CENWIS Design Sprint była współpraca pomiędzy naukowcami a podmiotami gospodarczymi. Współpraca, która nierzadko wiązała się z pokonywaniem różnego rodzaju barier, wynikających z różnic w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i jednostki naukowej – Nauka i biznes to dwa odrębne światy, które rządzą się swoimi prawami – zauważył dr hab. inż. Przemysław Buczyński prof. PŚk. Podkreślił jednak, że metoda Design Sprint bardzo ułatwiła pogodzenie tych dwóch rzeczywistości. – Ta ścieżka 5-dniowego procesu decyzyjnego pozwala przełamywać bariery i zrealizować cel w ściśle określonych ramach czasowych.

Pomoc unijna i narzędzia finansowe

Prelegenci skupili się nie tylko na przeprowadzonych pracach badawczo-rozwojowych, lecz także na możliwościach ich finansowania. Tomasz Janusz, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego przybliżył słuchaczom założenia Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021–2027.

Tomasz Janusz - Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego
Tomasz Janusz – Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego.

Na wsparcie ze strony Unii Europejskiej mogą liczyć przedsiębiorcy realizujący projekty o charakterze badawczo-rozwojowym. – Będziemy preferować projekty przewidujące współpracę z publicznymi instytucjami badawczo-rozwojowymi i uczelniami – zaznaczył Tomasz Janusz. Ponadto wnioskodawcy chcący zyskać fundusze na budowę lub rozbudowę zaplecza laboratoryjnego w swoich firmach muszą pamiętać o przygotowaniu agendy badawczej. Ma ona zawierać listę badań, które będą realizowane na infrastrukturze.

Sylwia Rubak - specjalista ds. projektów rozwojowych, Region Świętokrzyski Banku Gospodarstwa Krajowego
Sylwia Rubak – specjalista ds. projektów rozwojowych, Region Świętokrzyski Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pomoc w sprincie do innowacji oferuje także Bank Gospodarstwa Krajowego – jedyny w Polsce bank rozwoju, który w 100% należy do Skarbu Państwa. – Chcemy pomagać w zrównoważonym rozwoju społeczno-gospodarczym Polski – podkreśliła Sylwia Rubak, specjalista ds. projektów rozwojowych z Regionu Świętokrzyskiego BGK. Prelegentka przedstawiła narzędzia finansowe dla firm realizujących projekty badawczo-rozwojowe. Jedną z propozycji jest kredyt pomostowy, przeznaczony na finansowanie inwestycji dotacyjnych w części kwalifikowalnej. Przedsiębiorcy mogą także liczyć m.in. na wsparcie w zakresie projektów zwiększających efektywność energetyczną (kredyt ekologiczny).

CENWIS i metrologia – filary oferty gospodarczej Uczelni

Choć konferencja Sprintem do innowacji dotyczyła przede wszystkim projektu CENWIS Design Sprint, nie zabrakło również akcentu metrologicznego. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 Politechnika Świętokrzyska nie tylko stworzyła Centrum Naukowo-Wdrożeniowe CENWIS, lecz także włączyła się w projekt „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar”, którego liderem jest GUM. Podobnie jak CENWIS, Kampus będzie mieścił w sobie nowoczesne laboratoria, które mają świadczyć usługi dla podmiotów gospodarczych.

Ponadto Uczelnia koordynowała projekt „Metrologia – szansa i wyzwanie przyszłości” w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”. Miał on na celu promowanie metrologii i jej istotnej roli w życiu gospodarczym i społecznym, a także w dążeniu do innowacyjnych rozwiązań w przemyśle. W ramach projektu powstała m.in. gra planszowa „Wstrzel się! Zagrajmy jednostkami miar”, którą organizatorzy konferencji rozlosowali wśród przedsiębiorców obecnych na wydarzeniu.

Organizatorzy konferencji "Sprintem do innowacji" rozlosowali grę metrologiczną wśród zaproszonych Gości
Organizatorzy konferencji „Sprintem do innowacji” rozlosowali grę metrologiczną wśród zaproszonych Gości.
Gra planszowa "Wstrzel się! Zagrajmy jednostkami miar"
Gra planszowa „Wstrzel się! Zagrajmy jednostkami miar”.

***

Po wysłuchaniu wystąpień prelegentów zaproszeni goście zwiedzili laboratoria mieszczące się w Centrum Naukowo-Wdrożeniowym CENWIS. Spotkali się tam z ekspertami Politechniki Świętokrzyskiej, z którymi mogli porozmawiać o możliwościach nawiązania lub kontynuowania współpracy.

Laboratorium Modelowania Inteligentnych Systemów Produkcyjnych
Laboratorium Modelowania Inteligentnych Systemów Produkcyjnych.
Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii
Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii.
Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów
Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów.

Ponadto na uczestników konferencji Sprintem do innowacji czekali przedstawiciele Ośrodka Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej oraz instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości i zajmujących się pozyskiwaniem środków finansowych. W siedzibie CENWIS stanęły stoiska Kieleckiego Parku Technologicznego, Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej czy Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

 

Stoiska instytucji otoczenia biznesu w Centrum Naukowo-Wdrożeniowym CENWIS.
Stoiska instytucji otoczenia biznesu w Centrum Naukowo-Wdrożeniowym CENWIS.

W strefie wystawienniczej przedsiębiorcy mogli uzyskać informacje dotyczące m.in. możliwości zlecenia prac badawczo-rozwojowych, uczestnictwa w ciekawych projektach czy uzyskania wsparcia z funduszy unijnych.