Politechnika Świętokrzyska i IBM Polska na targach MSPO 2023

MSPO 2023

Politechnika Świętokrzyska wraz z partnerami biznesowymi znalazła się wśród 711 wystawców, którzy prezentowali ofertę dla przemysłu obronnego podczas tegorocznych targów zbrojeniowych. Na XXXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2023 naszą Uczelnię reprezentowali m.in.

  • Ryszard Królikowski – pełnomocnik Rektora ds. współpracy z przemysłem obronnym;
  • dr inż. Sławomir Luściński – kierownik Laboratorium Modelowania Inteligentnych Systemów Produkcyjnych;
  • dr hab. inż. Wojciech Depczyński – kierownik Laboratorium Radiografii i Tomografii Komputerowej;
  • dr hab. inż. Roman Deniziak  prof. PŚk – kierownik Laboratorium Sztucznej Inteligencji.

 

Stoisko Politechniki Świętokrzyskiej na MSPO 2023

Na stoisku Politechniki Świętokrzyskiej E 16 promowano nie tylko usługi laboratoryjne, lecz także Politechniczną Sieć Obronności i Bezpieczeństwa, do której oprócz naszej Uczelni należą również Politechnika Rzeszowska oraz Politechnika Lubelska.

Naukowe wsparcie dla wojska i przemysłu

W drugim dniu targów, 6 września br. w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się Konferencja Naukowa „Nauka dla Obronności i Bezpieczeństwa MSPO 2023” z udziałem JM Rektora prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Koruby oraz ekspertów z Centrum Naukowo-Wdrożeniowego CENWIS i firmy IBM Polska. Podczas swoich wystąpień prelegenci zachęcali słuchaczy do wizyty na stoisku E 16 oraz dalszej dyskusji na temat nowoczesnych technologii, z których może korzystać polska armia oraz firmy działające w branży zbrojeniowej.

Owocna współpraca z Partnerami

Wraz z Politechniką Świętokrzyską swoją ofertę prezentowały liczne firmy, z którymi Uczelnia podjęła współpracę. Wśród nich znalazły się m.in. IBM Polska, TD Synnex, Spy Shop, FlexSim InterMarium czy Cohesive (dawniej Vetasi). Realizowane wspólnie projekty dotyczą takich zagadnień, jak:

  • zarządzanie zasobami przedsiębiorstw,
  • cyberbezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo danych,
  • sztuczna inteligencja.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest Mobilne Centrum Dowodzenia, które na swoim stoisku prezentował Siltec – partner biznesowy Uczelni. Siltec stworzył uniwersalny moduł kontenerowy, który posłużył do konstrukcji centrum – obiektu o przeznaczeniu wojskowym. Z kolei nad oprogramowaniem do Mobilnego Centrum Dowodzenia wspólnie pracowali specjaliści z Politechniki Świętokrzyskiej oraz programiści IBM.

 

Siltec partner PŚk

Tegoroczne targi zbrojeniowe trwały w dniach 05.09 – 08.09.2023. Na kolejny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego z udziałem Politechniki Świętokrzyskiej i jej partnerów zapraszamy już za rok.

Zdjęcia: Katarzyna Sobota, Miłosz Pindur.