Prelekcja Artura Pawelca na seminarium „Nowy Europejski Zielony Ład – Metrologia dla biznesu”

Jak racjonalnie zaplanować instalację fotowoltaiczną w firmie? Skąd czerpać dane o zużyciu energii w przedsiębiorstwie i jak je interpretować? Dlaczego warto poświęcić czas na pogłębiony audyt energetyczny? Na te i wiele innych pytań odpowiedział mgr inż. Artur Pawelec z Politechniki Świętokrzyskiej podczas seminarium „Nowy Europejski Zielony Ład – Metrologia dla biznesu”. Naukowiec pracujący na co dzień w Laboratorium Przemysłowym Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii w CENWIS wygłosił prelekcję pt. Wizualizacja energetycznych danych pomiarowych w zakładach przemysłowych z instalacją fotowoltaiczną jako narzędzie wspierające zrównoważony rozwój.

Prelekcja Artura Pawelca

O zielonych innowacjach

Seminarium odbyło się w Kieleckim Parku Technologicznym na zlecenie Uczelni. Podczas uroczystego otwarcia głos zabrali:

-prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej,

-prof. dr hab. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar,

-Bogdan Wenta, prezydent Kielc,

-Justyna Lichosik, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.

Na spotkaniu pojawili się świętokrzyscy przedsiębiorcy zainteresowani możliwościami finansowania innowacji, a także technologiami ułatwiającymi realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Do owych technologii niewątpliwie należy wizualizacja danych dotyczących zużycia energii, którą zaproponował słuchaczom mgr inż. Artur Pawelec.

Oprócz eksperta z Politechniki Świętokrzyskiej w seminarium wzięli udział również przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Urzędu Marszałkowskiego, Digital Engineering Solutions oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Prelekcja Artura Pawelca

Precyzyjna analiza kluczem do sukcesu

W swoim wystąpieniu Artur Pawelec odniósł się do problemów przedsiębiorców związanych zarówno z kosztami energii, jak i nieczytelnością faktur.  Z jednej strony właściciele zakładów przemysłowych nie zawsze wiedzą, jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do swojego zapotrzebowania na energię. Z drugiej strony otrzymywane faktury zawierają zbyt lakoniczne informacje na temat zużycia energii przez daną firmę.

Aby podejmować rozsądne decyzje związane z montażem fotowoltaiki, trzeba ustalić, w jakim stopniu moc zapotrzebowania pokrywa się z mocą paneli fotowoltaicznych. Naukowiec z Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Politechniki Świętokrzyskiej wyjaśnił tę kwestię na przykładzie firmy produkcyjnej, która korzystała z systemu fotowoltaicznego o mocy 40 kV. 

Skąd wziąć informacje o wielkości zapotrzebowania na energię? Przedsiębiorca może samodzielnie odczytać dane z układów pomiarowych zainstalowanych w zakładzie lub poprosić operatora o ich udostępnienie. Artur Pawelec zaprezentował wizualizację tych parametrów w postaci tzw. energogramu, który uwzględniał takie informacje, jak:

-moc zapotrzebowana przez zakład,

-moc źródła (instalacja fotowoltaiczna),

-moc pobrana z sieci elektroenergetycznej,

-moc oddana do sieci.

Prezentacja Artura Pawelca

Naukowiec wyjaśnił, jak za pomocą powyższych danych przedsiębiorca może racjonalnie zaplanować wielkość i moc systemu fotowoltaicznego, który zamierza zamontować.  Przywołany w prelekcji zakład produkcyjny prawidłowo dobrał moc instalacji, ponieważ pozwalała ona na autokonsumpcję energii. Gdyby jednak przedsiębiorca zwiększył wielkość instalacji, okazałoby się, że firma nie jest w stanie wykorzystać całej produkowanej energii na swoje potrzeby. W konsekwencji autokonsumpcja nie rosłaby proporcjonalnie do kwoty zainwestowanej w montaż paneli fotowoltaicznych.

Dzięki przejrzystemu zobrazowaniu danych pomiarowych oraz ich właściwej interpretacji firma szybciej zanotuje zwrot pieniędzy z inwestycji, poprawi swoją efektywność energetyczną, a także otworzy sobie drogę do uzyskania dofinansowania na nowe technologie.