1 czerwca 2023 roku rozpoczął się X Konkurs Technologiczny Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Biorą w nim udział naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej, w tym reprezentant zespołu Laboratorium Przemysłowego Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii (CENWIS). Zmagania odbywają się w Parku Śląskim na Polach Marsowych w Chorzowie oraz na lotnisku Katowice-Muchowiec. O cenne nagrody w 5 konkurencjach terenowych powalczy 11 zespołów – akademickie koła naukowe i zespoły open, niezwiązane z uczelniami wyższymi.
Specjaliści od dronów z Politechniki Świętokrzyskiej
Do tegorocznej Droniady zgłosili się dr inż. Łukasz Nocoń, prof. PŚk z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, mgr inż. Dominik Zbróg z Laboratorium Przemysłowego Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii oraz dr inż. Maciej Hajdukiewicz i mgr inż. Szymon Sobura z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geodezji i Energetyki Odnawialnej.
Zaprezentują oni swoje umiejętności pilotowania dronów podczas misji z zakresu m.in. zarządzania kryzysowego czy ochrony środowiska i infrastruktury krytycznej. Nasz zespół podejmie takie wyzwania, jak np.:
-identyfikacja osoby nieupoważnionej, która zamierza podłożyć ładunek wybuchowy pod rurociąg;
-wykrycie patogenów chorobowych w sadzie jabłkowym i precyzyjna aplikacja środków ochrony roślin;
-oznaczenie drogi ewakuacyjnej przy pomocy świetlnych bikonów.
Droniada – festiwal technologii przyszłości
Konkurs Technologiczny Droniada Challenge odbywa się w ramach multidyscyplinarnych zawodów Droniada, które już po raz dziesiąty organizuje Fundacja „Instytut Mikromakro”. Wśród partnerów wydarzenia znalazła się Politechnika Świętokrzyska.
Zawody, którego partnerem tytularnym jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, to wymagający sprawdzian dla operatów dronów. Muszą oni wykazać się precyzją, dokładną analizą danych, a także szybkością reakcji. Ponadto Droniada pokazuje rosnące znaczenie bezzałogowych statków powietrznych w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa, ratownictwie czy akcjach poszukiwawczych.
Uczestnicy konkursu mają okazję przetestować technologie przemysłu przyszłości, które coraz śmielej wkraczają do różnych dziedzin gospodarki. Co istotne, Droniada ożywia kontakty między środowiskami akademickimi a podmiotami biznesowymi. Zawody w Parku Śląskim z pewnością przykują uwagę przedsiębiorców zainteresowanych rozwiązaniami spod znaku transformacji cyfrowej.
Rywalizacja potrwa do 4 czerwca br. Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej Uczelni!